Kardeş Kardeşi Evlat Edinebilir mi?


Hemen söyleyelim ki Evet!

1993 Yılında fakültenin 3. sınıfında iken Medeni Hukuk hocalarımızdan Cumhur Özakman derste şöyle bir soru sormuştu: “Füruu olmayan bir kişinin diğer yasal mirasçıları hangi hallerde mirastan pay alamazlar?”

Soruya aramızdan çeşitli cevaplar verilmiş ve en sonunda hocamız “Eğer kardeşini evlat edinmiş ise diğer yasal mirasçılar pay alamazlar” demişti. Bunun üzerine sınıfta epeyce tartışmalar yaşanmış, bitip tükenmeyen soruların önü açılmıştı. İleri sürülen itirazların en başlıcası Medeni Yasamızın evlatlık ilişkisini, yani “Cali Nesep Bağı Tesisini” mümkün mertebe “Hakiki Nesep Bağına” yaklaştırmak istediği, kardeşin kardeşi evlat edinmesinin ise bu temel hedefe aykırı olduğu şeklinde idi ki ben de bu gruba dâhil idim.

Gerçekten de, Yargıtay uygulamasında istikrarlı bir şekilde “diğer koşullar mevcut ise, kardeşin kardeşi evlat edinebileceği” benimsenmiştir. Nitekim Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin 1947 Tarihli bir kararında şöyle denilmektedir; “taraflar arasında kardeşlik münasebet ve sevgisi cari iken bu münasebetin evlad edinme suretiyle ana ve evlad münasebetine inkilap etmesine imkan görülememiş olduğundan davanın reddine dair verilen yukarıda tarih ve sayısı yazılı hüküm her iki taraf yönünden temyiz edilmekle … Kardeşin evlad edinilemeyeceği hakkında kanuni bir mani olmadığı halde hilafında mütalaa ile yazılı şekilde karar verilmesinde isabet olmadığından hükmün bozulmasına…”.

Aynı daire, 1998 tarihli bir kararında da aynı görüşünü sürdürdüğünü bildirmiştir.

Hasılı, eğer diğer yasal şartlar mevcut ise kardeş kardeşi evlat edinebilir!

Bu yazı medeni hukuk içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Kardeş Kardeşi Evlat Edinebilir mi?

 1. Murat Tuğral dedi ki:

  merakla bekliyoruz 🙂

 2. Hayriye Buenafe dedi ki:

  Kardeşin kardeşi evlat edinmesi iyi güzelde kardeş olarak baba ve anadan gelecek mirası alma hakkını kaybediyor mu? birde hatırladığım kadarıyla evlatlık kendi ailesinden miras payını almakla birlikte evlat edinen kişiler evlatlığın malına mirasçı olamaz. açıklık var mı bu konuda?

  • Bu hususta ana kural, evlat edinilenin bu hadiseden dolayı hiçbir şekilde zarar göremeyeceğidir. Bunun iki somut yansıması vardır; birincisi evlat edinilen kişi hem kendi yasal mirasçılık statüsünü korur, yani her kimden ne miras alacaksa o mirasını alır. İkincisi, evlat edinenler evlatlığa yasal mirasçı olamazlar. Dolayısıyla; evlatlık ana babadan gelecek miras hakkını kaybetmez ve evlat edinen evlatlığa mirasçı olamaz.

   • Turgay AKSOY dedi ki:

    Serhat Bey merhabalar,

    Ben, daha meslekte henüz 1 yılını doldurmamış bir avukatım. Geçenlerde bir arkadaşımın ablası bana telefon edip, kardeşini evlât edinip edinemeyeceğini sordu. Ben de bunun üzerine araştırma yaparken sizin sitenize rastladım. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

    Evet, kardeşin kardeşi evlât edinmesine kanuni bir engel yok, fakat ben size şunu danışmak istedim: Evlât edinmek istenen arkadaşım ergin bir kişi. fakat onu evlât edinmek isteyen ablasıyla arasında 18 yaştan daha az bir fark var. Bu konuda, TMK’nın ilgili 313. maddesine baktığımda, aranan koşullar arasında yaş farkı gibi bir ölçüt yok. Ancak maddenin en son fıkrasında, ”Bunlar dışında küçüklerin evlât edinilmesine ilişkin hükümlerin KIYAS yoluyla uygulanacağı” yazılmış. Şimdi, o halde, ”küçükler” için aranan ”en az 18 yaşlık fark”, evlât edinilecek ergin ve onu evlât edinecek kişi arasında da mı olmalı? Yani burada kıyas mı yapılacak, yoksa sadece 313. madde koşullarının gerçekleşmesi yeterli olacak mı?

    Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

    Kolay gelsin,
    Av. Turgay AKSOY

   • Değerli Meslektaşım,

    313/son maddesi erginlerin ve kısıtlıların evlat edinilmesine ilişkin koşulları saydıktan sonra “bunlar dışında küçüklerin evlat edinilmesine ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır” demektedir. Buradan anlaşılan ergin kişilerin evlat edinilmesinde de küçüğün evlat edinilmesindeki koşulların aynen geçerli olduğu, ancak küçük olmak nedeniyle uygulanması zaruri hükümlerin (mesela ana babanın rzası gibi) ergin olanlara uygulanamayacağıdır.

    Nitekim, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 2003/13679 E. sayılı kararında “10.05.1965 doğumlu olan davacı S.Ö. ile dava hüküm tarihinde ergin olan 25.06.1982 doğumlu evlat edinilmek istenen O.C. arasındaki yaş farkının onsekiz olmayıp 17 yıl 1 ay 15 gün olduğu dikkate alınmadan, Medeni Kanunun 308. maddesine aykırı olarak davacı S. Ö.’ün talebinin kabulüne karar verilmesi doğru bulunmamıştır.” demektedir.

    Yine Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 2005/19285 E. sayılı kararında “4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 308. maddesinde “evlat edinilenin, evlat edinenden en az onsekiz yaş küçük olması şarttır” hükmü mevcuttur. Dosyada mevcut nüfus kayıt örneklerinden, davacı H.’nin 1/7/1959 doğumlu olup, 1958 doğumlu davalı S.den küçük olduğu anlaşılmaktadır. Evlat edinilen S.’in evlat edinen H.’den daha büyük olduğu ve bu nedenle Medeni Kanunun 308. maddesindeki şartın gerçekleşmediği gözetilmeksizin davanın reddi yerine kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur.” diyerek 18 yaş farkının “ergin ve kısıtlıların evlat edinilmesinde” de uygulanacağını içtihat etmektedir.

    İyi çalışmalar dilerim

   • Turgay AKSOY dedi ki:

    Sayın TUĞRAL,

    Nezaketiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz ayrıntılı ve yol gösterici cevap sayesinde, konu, kafamda tamamen aydınlanmış oldu. Sizin de herhangi bir yardıma ihtiyaç duymanız durumunda, benimle rahatlıkla iletişime geçmenizi beklerim.

    İstanbul’dan saygılarla,

    Av. Turgay AKSOY

 3. Hayır. Aranızda 18 yaş fark olmalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s